Szabla szwajcarska, kawaleryjska wzór 1842

Zdjęcia przed i po konswerwacji

Opis:
Głownia jednosieczna średniej krzywizny, z dwustronnym zbroczem i przygrzbietową strudziną. Sztych grzbietowy, lekko obniżony. Na zewnętrznym progu wybita sygnatura wytwórcy: F.HORSTER nad SOLINGEN. Skórzana podkładka uszczelniająca. Na trzpieniu, pod rękojeścią wybite ozdobną kursywą R•O
Oprawa mosiężna, z kabłąkiem i dwoma profilowanymi obłękami bocznymi tworzącymi kosz. Kabłąk przechodzi w szeroką, owalną tarczkę jelca wygiętego ku głowni. Głowica owalna, dwuczęściowa z kapturkiem z podcięciem i krótkim warkoczem. Na szczycie głowicy zanitowany trzpień głowni.
Rękojeść drewniana pokryta czarną skórą z dziewiętnastoma karbami (od strony zewnętrznej i 20 od wewnętrznej), w których umieszczono oplot z podwójnie skręconego drutu mosiężnego.
Pochwa stalowa z dwoma ryfkami z koluszkami i ruchomymi kółkami nośnymi. Dławik z kołnierzem oraz dwiema stalowymi, krótkimi sprężynami mocowany dwoma płaskimi nitami. Stopka owalna z niesymetryczną piętką.

Stan zachowania:
Szabla w dobrym stanie, głownia bardzo dobrym z pełnym fabrycznym szlifem. Oprawa całkowicie pokryta śniedzią z licznymi miejscami aktywnej korozji (grynszpanu), oplot zachowany częściowo pod kapturkiem. Widoczne pęknięcia drutu oplotu spowodowane korozją mosiądzu. Skóra sucha i brudna, miejscami poprzecierana. Uszczelka przerwana, bardzo krucha.
Pochwa równomiernie pokryta korozją z niewielkimi wżerami.

Wykonane prace konserwacyjne:
1. Prace prowadzone z pełnym demontażem szabli. Pochwa nie była rozbierana.
2. Odrdzewienie części stalowych odrdzewiaczem chelatowym.
3. Czyszczenie chemiczne wnętrza pochwy.
4. Usunięcie tlenków z mosiądzu w 5% kwasie cytrynowym, neutralizacja kwasu, polerowanie chemiczne.
5. Zabezpieczenie wnętrza pochwy woskiem.
6. Pasywacja płaszcza pochwy taniną.
7. Mycie i nawilżenie skóry rękojeści, woskowanie.
8. Rekonstrukcja oplotu i uszczelki.
9. Zabezpieczenie całości paraloidem i woskiem mikrokrystalicznym. Do wosku położonego na pochwę dodany został pył grafitowy.
10. Ponowny montaż całości.

Pytania, uwagi, pisz: PIETKA