Bagnet prywatny, najprawdopodobniej polski, po 1917


Ot, taki ciekawy egzemplarz do zrobienia się trafił.

Bagnet typowo prywatny, bardzo kombinowany nawet, wręcz przekombinowany. Ciekawy przykład broni białej, bocznej powstałej na bazie bagnetu, bo jego funkcji już niemogącej pełnić.
Bagnet powstał z elementów, co najmniej trzech rozpoznanych bagnetów. Głowica wzięta z modelu podoficerskiego 1888 i zeszlifowana przy wpuście prawie na płask. Antabka dorobiona i przynitowana na stałe. Jelec od bagnetu niemieckiego w typie "KS98", głownia od modelu 1895.
Głownia odwrócona, tak samo jak mocowanie dławicy pochwy. Na trzpieniu osadzono głowicę i jelec oraz wykonano jeden nowy otwór o średnicy 5mm, większy niż oryginalny. Ślady wokół otworu sugerują, że został wybity, nie wiercony. Rękojeść niewielkich rozmiarów, mniejsza niż w modelu 1895.
Pochwa ma dolutowaną powiększoną gałkę ochronną oraz nacięcia na haku na modłę niemiecką, choć hak jest typowo austriacki.

Jako, że eksponat trafił bez okładzin, ni nawet ich śladu, zdecydowałem się na wykonanie ich kopii o stylistyce bazującej na kilku przykładach takiej broni ze zdjęć i literatury (np. K. Szczegłow, "Bagnety Wojska Polskiego" t. 1, zdjęcie nr 9, str. 31). Kombinacja w wykonaniu okładzin adekwatna do kombinacji wykonania broni ;).
Okładziny drewniane ze wstawkami z poroża. Nitowane nitem mosiężnym (w otworze oryginalnym) i stalowym w mosiężnym płaszczu (w dodatkowo wybitym).

Bagnet wg relacji, znaleziony w Polsce, co pozwala na postawienie tezy o jego wykonanie przez polskiego użytkownika. Choć dowodów jednoznacznych brak, teza ta jest wielce prawdopodobną.

Bagnet czyszczony z pełnym demontażem. Okładziny w całości dorobione. Części stalowe odrdzewione i zabezpieczone.

Pytania, uwagi, pisz: PIETKA

Zdjęcia przed i po konswerwacji