Opis:
Głownia stalowa, jednosieczna z jednym szerokim zbroczem na obu płazach. Sztych przygrzbietowy z pazurem, pióro obosieczne. Na obu płazach głowni wygrawerowany herb Austrii. Na grzbiecie wygrawerowana liczba 17, (?) data produkcji (1817) broni. Na trzpieniu, pod rękojeścią, wybity herb Austrii.
Oprawa stalowa krzyżowo-kabłąkowa. Jelec z wąsami. Przednie ramię jelca, załamane pod kątem 90 stopni, przechodzi łukowato i połączone jest z kapturkiem. Tylne ramię jelca, proste zakończone łezką wygiętą ku sztychowi. Na spodniej stronie jelca cecha C. Cecha powtórzona na wewnętrznej stronie warkocza i dwukrotnie na trzpieniu. Kapturek migdałowaty, pochylony ku przodowi z długim warkoczem dochodzącym do jelca. Policzki warkocza, nitowane nitem poprzecznym poprzez trzpień głowni. Trzpień głowni zanitowany na nakładce kapturka.
Rękojeść drewniana pokryta czarną skórą z dwudziestoma czterema karbami utworzonymi przez nawinięcie na trzon sznurka konopnego.
Pochwy brak.
Stan zachowania:
Szabla zachowana w dobrym stanie. Na oprawie większe ślady korozji. Na rękojeści miejscowe przetarcia i rozdarcia skóry. Głownia w stanie dobrym ze śladami korozji. Ubytek na grzbiecie pióra. Oprawa luźna, pogięty jelec i kabłąk. Jeden wąs obluzowany.
Wykonane prace konserwacyjne:
1. Szabla czyszczona z pełnym demontażem.
2. Odrdzewienie części stalowych w procesie elektrolizy (NaOH 5%, gęstość prądu 1A / dm3).
3. Neutralizacja i zabezpieczenie paraloidem oraz woskiem mikrokrystalicznym.
4. Czyszczenie skóry trzonu, podklejenie, odświeżenie, barwienie, zabezpieczenie.
5. Prostowanie elementów oprawy.
6. Poprawa mocowania głowni, likwidacja luzów wąsa.
Zdjęcia przed i po konserwacji:
Pytania, uwagi, pisz: PIETKA